Sömestr Tatili Nasıl Değerlendirilmeli ?

Ege ERSÖZ
Sömestr Tatili Nasıl Değerlendirilmeli ?

 

Bütün öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği sömestr tatiline girdik. Peki sizce sömestr tatilini nasıl değerlendirmek gerekir? Sömestr tatilinde ki öğrencileri değerlendirmek için 3 farklı gruba ayırmak gerekir;

  1. Grup: İlkokul
  2. Grup: Ortaokul
  3. Grup: Lise

Birinci gruptaki ilkokul öğrencilerinin bol kitap okumalarının ve etkinlik yapmalarını öneriyorum. Aynı zamanda ilkokul çağındaki öğrencilerinin çok fazla sıkılmaması ve dışarıdaki oyun parkları, hayvanat bahçeleri, sinema ve tiyatro salonlarına gidilmesinin gelecek döneme katkısı olacağını düşünüyorum. Çünkü  okuldaki enerjisini ve baskısını bu etkinliklerle atabileceğini düşünüyorum.

İkinci gruptaki Ortaokul öğrencilerinin 15 günlük tatili kendi bulduğum ve uyguladığım “ Bire Bir “ Metodunu uygulayabilirler. Bire Bir metodu; Bir gün okul derslerini tekrar etme, test çözme vb. şekilde olacak. Ertesi gün sosyal etkinlik günü olacak şekilde değerlendirebilirler.  Hem ders çalışacaklar hem de etkinlik yaparak sıkılmayacaklar.

Üçüncü gruptaki Lise öğrencilerinin lise 1 ve 2. Sınıftaki öğrenciler yine Bire Bir metodunu uygulayabilirler.  Fakat 11. ve 12. Sınıftaki öğrenciler 15 gün tatil değil de 15 gün kamp dönemi olmak zorunda. Malum üniversiteye hazırlanıyorlar. Ama onlarında dersten sonra sosyal etkinlik yapmaları psikolojik yönden olumlu bir etki sağlayacaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki Sömestr tatilinde hiç ders çalışılmazsa okuldan soğuma meydana gelir. Bunun için Ailelerin dikkatli olmalarını öneriyorum.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Mardin Kızıla Boyandı
  • 19 OCAK 2018
  • 362 görüntülenme
 
Dünyada Neden Savaş var?
  • 22 ARALIK 2017
  • 250 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.