Sanat

Ege ERSÖZ
Sanat

  SANAT NEDİR?

Aslında sanatın bir tanıtımı yoktur. Duyguların harekete geçmesiyle beraber bir sanat eseri meydana gelir. Sanat kavramı da tıpkı güzellik, estetik kavramları gibi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Zihnimizde tasarladığımız düşünceleri somutlaştırmak sanata dönüştürmektir. Çünkü soyut kalan şeylere sanata diyemeyiz.

Peki ihtiyaca rağmen ortaya çıkan nesnelere sanat diyebilir miyiz? İnsanoğlu var olduğu günden bu yana bir arayış içindedir. Yazının, pusulanın, takvimin, tekerleğin, telefonun vb. Bunların ortaya çıkması tamamen ihtiyaçtan dolayı var oluşunu gösterir. Burada insanoğlunun ihtiyaca yönelik düşünceleri gerçeğe dönüşmüştür.

Sanat tarihi geniş bir yelpazeden oluşur. Resim, müzik, heykel, tiyatro gibi sanatları kapsamaktadır. Her çağda sanat eserleri değişiklik göstermiştir ve sürekli değişim içindedir. Sanat eseri tektir. Sanatçılar bir önceki eserlerden etkilenebilir fakat benzerini yapamaz.

Sanat ve insan sıkı bir ilişki içindedir sanatçı var ettiği sanat eserini mutluluğunu, acılarını, üzüntülerini yansıtır. Sanat eserine baktığınız zaman o sanatçının azda olsa nasıl bir duygu içerisinde olduğunu tahmin ederiz. Sanattan yoksun bir toplumda söz edilemez çünkü sanat hayat, insan sürekli etkileşim içindedir.

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Doğa ve Yaşam
  • 22 ARALIK 2017
  • 223 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.