Pilotsuz uçaklar devrimi mi başlıyor?

Admin
Pilotsuz uçaklar devrimi mi başlıyor?

 Pilotsuz uçaklara hazır mısınız?

 Pilotsuz uçaklar havacılık dünyasının uzun zamandır üzerine çalıştığı konulardan bir tanesi? Peki, yolcular buna hazır mı?

Modern yolcu uçaklarında bilgisayarların ne kadar aktif olarak kullanıldığını söylemeye bile gerek yok diye tahmin ediyorum. Haliyle, bir yolcu uçağının A noktasından B noktasına yaptığı yolculukta yazılım bu kadar ön plandayken, pilotları da saf dışı bırakmak gibi planlar yapılıyor. Çünkü bu insan kaynağı şirketler için büyük bir maliyet ve eğer pilotsuz uçaklarla yolculuk yapmaya başlarsak sektörün yıllık tasarrufunun 26 milyar dolar olacağı ön görülüyor.

Pilotsuz uçuş üzerine çalışmalar devam ededursun, tartışmalar da tam gaz sürüyor. Boeing önümüzde yıl pilotsuz uçuşun testlerine başlayacak. Ama teknik anlamda hiçbir sorun olmasa bile ortada çok bir engel var. O da yolcu psikolojisi

ÜRKÜTÜCÜ!

Yolcu psikolojisi, pilotsuz bir uçakla yolculuk hakkında işte tam olarak bunu söylüyor; ürkütücü!

İşviçre merkezli bir finans kuruluşu olan UBS, 8000 kişi üzerinde bir araştırma yaptı ve araştırmaya katılan insanların sadece yüzde 17’si pilotsuz bir uçakla yolculuk yapabileceğini söyledi.

Özellikle 45-54 yaş aralığındakilerin büyük çoğunluğu bu fikre sıcak bakmıyor. Daha Daha genç yani 25-34 yaş aralığında ise pilotsuz uçak fikrine yaklaşım biraz daha ılımlı. Yüzde 30 bu uçakları deneyebileceğini söylüyor.

DAHA MI GÜVENLİ?

Bu konuda da tartışmalar devam ediyor. Bir kesim kazaların büyük çoğunluğunun insan hatalarından kaynaklandığına dayanarak yazılımın daha güvenli bir uçuş sağlayacağı görüşünde. Karşıt görüş ise her an bozulabilecek bir sisteme insan müdahalesi gerekebileceğinden dolayı uçuşu bir insanın yönetmesinin zorunluluğunu savunuyor.

Öyle ya da böyle, insanlık bir gün A noktasından B noktasına hızlı bir şekilde ulaşabilmek için bir pilota ihtiyaç duymayacak. Ama bu pilotsuz uçaklarla mı mümkün olur yoksa uçak alternatifi daha hızlı araçlarla mı bilmiyoruz. Ama yolcu psikolojisi gereği uzun yıllar daha pilotlara ihtiyaç duyacağımız kesin.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Grafik bakımından beğendiğim en iyi oyun
  • 21 ŞUBAT 2018
  • 257 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.