Özgüvenli Olmanın Yolları

Ege ERSÖZ
Özgüvenli Olmanın Yolları

 Özgüven Nedir?

Özgüven, kişinin kendi değeri hakkındaki subjektif değerlendirmesi; kişinin kendi özelliklerinin ne ölçüde olumlu ya da olumsuz olduğu hakkındaki yorumu.  Sözlükte ki anlamı zaten çok açık. özgüvensiz insanlar bir ortama girdiği zaman konuşamazlar, soru soramazlar, utanırlar. Peki biz bunu nasıl yenebiliriz ? İşte sırasıyla yapılması gerekenler ;

 1) Düzenli Kitap Okumak

Dostlar düzenli bir şekilde kitap okuyun. Kitabın içeriği fark etmez ama ayda okuyabileceğiniz kadar kitap okuyun. Göreceksiniz ki kitap okudukça Düşünce ufkunuz genişleyecek, geniş bir görüş açısı sağlayacaksınız, olayları inceleme yeteneği kazanacak. Çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip olacağınız için, etkileyici konuşarak hitap ettiğiniz kişilerde etki de uyandıracaksınız.

Böylelikle sınıfta veya bir konferansta söz hakkı aldığınız zaman utanmadan sözcüklerinizi kolaylıkla kurabileceksiniz.

2) Sinema ve Tiyatroya Gitmek

Sinemaya gittiğiniz zaman farklı ana fikirler öğreneceksiniz. Onlardan ders alıp hayatınıza katkıda sağlayabilirsiniz. Tiyatroda aynı şekilde. Tiyatro ve sinema kültürü kazanan insanlarda karşıya duyulan saygıda artar. Arkadaş guruplarında anlatacak konular artacaktır. Buda özgüvenli ve kültürlü olmanın bir yolu.

3) Gezmek

Tatil zamanlarında veya sizin boş zamanlarınızda gezin. Bu Yaşadığınız şehirde olabilir, farklı şehirlere de çıkabilirsiniz. Farklı dinler,diller , kültürler görerek hayatınızda ki ufkunuzu artırabilirsiniz. Böylelikle anılarınız ve kendinize güveninizde otomatik olarak  artacaktır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
la casa de papel’in Profesörü: Alvaro Morte
  • 19 MAYIS 2018
  • 569 görüntülenme
 
Hırs Duygusu
  • 1 MART 2018
  • 430 görüntülenme
1 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
Olcay
3 sene önce

Başarılarının devamını diliyorum

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.