Motivasyon Kazanmanın Yolları

Ege ERSÖZ
Motivasyon Kazanmanın Yolları

Motivasyonunuz  inişli çıkışlı bir seyir izliyorsa hayatınızı ve alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor

Hayatınızdan memnun değil misiniz? Mutsuz musunuz? Bir şeyleri ertelemek mi istiyorsunuz?  İşinizden mi memnun değilsiniz?

Eğer sizde bu sorunları yaşıyorsanız hayatınızdaki istemediğiniz, rahatsız olduğunuz şeyleri bir kağıda yazın. Bunlar işiniz, hoşlanmadığınız arkadaşlar, alışkanlıklar vb. Olabilir. Bunları yazdıktan sonra çözümlerini bulun. Örneğin; İş yerindeki ortamdan ve şartlardan dolayı canınız sıkılmışsa bu sıkıntıyı o iş yerinden ayrılıp size uygun ve ortamı müsait olan iş yeri bulabilirsiniz. Bu gibi sıkıntılarınızı formüller bularak çözebilirsiniz. Benimde motivasyonum düşükken kendime uyguladığım 7 yöntem ile motivasyonumu yükseltebiliyorum. İşte motivasyonunuzu yükseltebilecek 7 motivasyon yöntemi.

1)Kendinize Her zaman İnanın

İnanmak: İnsanın hayatı süresince verdiği en büyük mücadele kendisi ile yaptığı mücadeledir. Biz kendimize inanır ve güvenirsek, çevremizdekiler de bize inanır, güven duyar. Motivasyon için inancımızın ve özgüven duygumuzun güçlü olması gerekir. “Ben bunu yapabilirim, bu beceriye sahibim, bu işe başlayabilir ve başarıyla sonuçlandırabilirim.” düşünceleriyle kendimize inanarak başladığımız işlerde çok daha hızlı, verimli ve başarılı sonuçlar alabiliriz. Tabi ki de bir sınavdan başarılı olamazsak bile kendimize inanarak çalışıp o sınavı bir yıl kaybetsek bile kazanabiliriz

2)Yaşadığınız kötü bir olayı unutun

Yaşadığınız kötü olayları düşünmemeye çalışın. Bu bir kavga olabilir, Yaptığınız bir hata olabilir. Bu ve benzeri olayları unutmaya çalışın. Bunları çözeceğinize inanın. Kafanızı dağıtmaya çalışın Örneğin; Komedi içeren bir filime gidin ve iyi şeyler düşünün. “ Ben hata yapsam bile onu düzeltebilirim” Deyin. Hiçbir şeyin sonu değil ya. Hem ne demişler “Ölümden başka her şeyin çözümü vardır”

3) Kendinize Hedef belirleyin

Her zaman bir hedefiniz olsun. Büyük – Küçük fark etmez. Planlı programlı o hedefe giderseniz yaşadığınız olumsuzluklarda olsa başaracağınıza inandığınız için iyi bir motivasyon sağlayacaksınız. Çok beğendiğim bir söz var “Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, ne yaptığınızın bir önemi yoktur. (Leuıic Caroll) “

4) Başarılı Olmuş İnsanları Araştırın

Kendi dalında başarılı olmuş insanları araştırın. Kitaplarını okuyun. Film’lerine gidin. Kendi hayatınıza örnek alın. Mesela benim var Sultan II. Abdülhamid’i örnek alıyorum. Okuduğu kitapları okuyorum. Biyografi kitaplarını okuyorum.

Steve Jobs’ta benim örnek aldığım insanlar arasında yer alır. Bu ve benzeri insanlar var.

5) Güne Mutlu Başlayın

Sabah uyandığınızda mümkünse cilt bakımınıza ve giyiminize önem verin. Bu sizin mutlu ve özgüvenli olmanızı sağlayacaktır. İyi şeyler düşünün ve gülümseyin. Hatta mümkünse Motivasyon ile ilgili özlü sözler okuyun. Bugünün mutlu geçireceğinize ve bir aksilik çıksa bile düzelte bileceğinize inanın.

6) İnsanlara Yardım Edin

Durumu kötü olan insanlara yardım edin. Bu sizin motivasyon kaynağınız olacaktır.

7) Konferanslara Katılın

Müsait olduğunuz zaman Konferanslara katılın. Yeni şeyler öğrenin. Yeni bilgi öğrenince genel kültürünüz gelişecektir. Bu da sizin motivasyonunuzu yükseltecektir.

Benim bu konu hakkında yeni bir yazım daha olacak.  Onun için Takipte kalın. Yeni bir yazımda görüşmek üzere

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
la casa de papel’in Profesörü: Alvaro Morte
  • 19 MAYIS 2018
  • 569 görüntülenme
 
Hırs Duygusu
  • 1 MART 2018
  • 430 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.