Dünyada Neden Savaş var?

Ege ERSÖZ
Dünyada Neden Savaş var?

  savaş bir saçmalık…

21.  Yüzyılda yaşıyoruz. Eğitim geçmiş yüzyıllara göre gelişmiş, teknoloji uzay çağına kadar ulaşmışken neden savaş? İnsanlar okullarda meslek sahibi oluyor. Farklı diller öğreniyor. Kültürleri öğreniyor. İsteyen dünyanın bir ucundan diğer ucuna görüntülü konuşabiliyor. Bir uçakla istediği yere kısa bir zamanda gidiyor. Dünyamızda ki çoğu ülke Egemenlik ile yönetiliyor. Ülkeler arasında ithalat, ihracat çıkarları oluyor. Yardıma ihtiyacı olan ülkelere yardım edebiliriz. Din, dil , ırk ayrımı azaltılabilir. Neden barışı değilde savaşı seçiyoruz? İşte nedeni;

    Sömürgecilik

Sömürgecilik, genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesi.
Sömürgeciler genellikle sömürdükleri bölgelerin kaynaklarına el, iş gücüne, pazarlarına el koyar ve aynı zamanda sömürgeleri altındaki halkın sosyo-kültürel, dini değerlerine baskı uygularlar. Sömürgecilik ile emperyalizm kimi zaman birbirleri yerine kullanılan terimler olmakla birlikte emperyalizm, şekli olduğu kadar şekli olmayan alanlarda da kontrolün hakim gücün elinde bulunduğunu durumlarda kullanılmaktadır. Sömürgecilik terimi aynı zamanda bu sistemi meşrulaştırmak veya yaymak için kullanılan bir dizi inanca da işaret etmektedir, zira Sömürgeciler kendilerinin sömürdükleri insanlardan daha üstün olduklarına inanırlar. Sömürdükleri insanları gelişmemiş toplumlardan seçerler . Dünya bu sömürgecileri, gelişmemiş toplumları refaha kavuşturmak ve gelişmelerinde katkıda bulunmak amacıyla baskı altında tuttukları şeklinde algılar veya algınlanması sağlanır. Bir bakıma iyimserlik havası estirilir. Demokrasi getiren ABD gibi.

Sömürgecilik halen uygulanırken biz burada neden savaş var? diyoruz… Bütün dünyadaki insanlar eşittir. Hiç kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Barış içinde ticaret yapmak var iken , savaşın var olması beni çok üzüyor. Bu konu hakkında bir çok yazım olacak yakında,  takipte kalın.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Sömestr Tatili Nasıl Değerlendirilmeli ?
  • 22 OCAK 2018
  • 188 görüntülenme
 
Mardin Kızıla Boyandı
  • 19 OCAK 2018
  • 362 görüntülenme
2 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
ZİYA
3 sene önce

Katılyorum
Allah bizim yardımcımız olsu kâfirlere karşı bizi korusun

    Ege ERSÖZ
    3 sene önce

    Âmin.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.