Doğa ve Yaşam

Ege ERSÖZ
Doğa ve Yaşam

İnsan var olduğu günden beri doğa ile etkileşim içindedir. Hem doğanın insan üzerinde hem de insanın doğa üzerinde etkisi olmuştur. Bu etkiler göz ardı edilemez. Peki nedir bu etkiler? Doğa var oluşundan bu yana değişime uğramıştır. Bu değişimde doğal olayların ve insanın etkisi büyüktür.

Doğa bütün güzelliklerini insan oğluna sunmuştur. Bu güzelliklerden faydalanmak için geriye sadece insanın aklını ve düşünme yeteneğini kullanması gerekiyor. Bilmeliyiz ki birçok icadın nedeni insanın duyduğu ihtiyaçlardan ötürü ortaya çıkmıştır. Bu icatların en büyük ilham kaynağı hiç şüphesiz Doğa’dır. İnsan,akıl sayesinde doğanın nimetlerinden faydalanmayı bilmiştir. Örneğin; Bir taş düşünün kimi insanlar için çok gereksiz bile görünebilir. Fakat o taş işlenerek belirli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda biz o taşa ruh katabiliriz. İnsan, doğada ham madde olarak bulunan taşı alıp bir heykele dönüştürebilir. Bu noktada o taş sanat eseri olacaktır. Bu durum anlam ve mana faktörlerini doğruyor. Bir ağaçtan masa yapılması, kayalardan ev yapılması insana anlamlı gelir. Fakat doğanın varlık sebebinin sadece ihtiyaçlarımızdan dolayı ortaya çıkmadığını düşündüğümüz zaman mana aramaya başlarız. Bir insanın doğal güzelliklerin farkına varması ve onu resmetmesi gibi…

Doğanın insanlık ve yaşam üzerinde bu kadar etkisi varken insanın doğa üzerinde hiç etkisi yok mudur? Sorusunu aklımıza getirir. Doğa ana her şeyi ile insanı kucaklamış olmasına karşın, insanoğlu bir yerden sonra doğaya sadık kalmayı becerememiştir. Sayısız binalar yapmak için yeşilin en güzel tonlarını yeryüzünden silmeyi hedeflemişler ve yerine beton yığınına bırakmışlardır. Bütün bunlara rağmen doğa merhametini insandan esirgememiştir. Tabiat insanlığa hükmetmeye devam etmiştir. Doğanın insana merhametli oluşundan aklımıza hemen Lord Byron’un “Tabiat,en şefkatli annedir.” Sözünü getirmektedir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
3 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Sanat
  • 24 MART 2018
  • 313 görüntülenme
1 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
Şükran
3 sene önce

Tabikii 😊😊

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.